Bulteriery – co musisz o nich wiedzieć?

Bulteriery w przeszłości świetnie sprawdzały się w krwawych sportach, ale dziś to przeznaczenie jest nie do pomyślenia. Krzyżówki z innymi rasami doprowadziły do stworzenia niezwykle inteligentnego psa, odpowiedniego nawet dla rodzin z dziećmi. Rasa zyskała wiele zalet, ale ze względu na spryt i pewność siebie potrzebuje stanowczego właściciela. Co musisz wiedzieć o rasie? Jaki jest opis rasy bulterier, jak je żywić, wychowywać i pielęgnować? Tego dowiesz się w niniejszym artykule. 
bulterier

Bulterier – historia rasy

Bulterier historia rasy

W XIX wieku stworzono teriery typu bull, a ich zadaniem miało być tępienie gryzoni i uczestniczenie w krwawych sportach. Pochodziły one od buldogów staroangielskich, jednego lub kilku terierów staroangielskich oraz black and tan terrier (obecnie machester terier). Psy bulteriery miały być zręczne, lekkie i wytrwałe. Osiągały one słabe wyniki w walkach, ale nie było to problemem, ponieważ walczyły one ze zwierzętami przywiązanymi do słupa – przede wszystkim bykami i niedźwiedziami. Ostatecznie pierwotnie stworzoną rasę podzielono na bulteriery oraz staffordshire bull teriery.

James Hinks około roku 1850 zaczął krzyżować teriery typu bull z angielskim białym terrierem – dzisiaj już nieistniejącym, chcąc stworzyć psa z mocniejszymi nogami i ładniejszą głową. Ta odmiana bulteriera nie posiadała jeszcze jajowatej głowy. Z biegiem czasu psy tej rasy stawały się coraz bardziej popularne i aby zwiększyć ich zwinność, krzyżowano je z dalmatyńczykami, greyhound’ami, pachon-navarro oraz foxhound’ami. Aby zmienić profil czaszki krzyżowano także rasę z borzojem oraz collie. Dalsze modyfikowanie psa oprócz zmiany wyglądu miało także na celu modyfikację charakteru – nie chciano już, aby bulteriery wykazywały agresję. Kolejne krzyżówki miały na celu stworzenie przyjacielskiego psa, odpowiedniego dla ludzi oraz dzieci.

Bulterier – charakter

Bulterier charakter

Psy rasy bulterier mają wyjątkowe charaktery i wygląd. Bardzo przywiązują się zazwyczaj do jednej osoby z rodziny oraz właśnie ją wybierają na swojego właściciela. Uwielbiają wszelkie aktywności fizyczne i ze względu na predyspozycje genetyczne nadają się do wszelkiego rodzaju psich sportów. Usposobienie bulterierów jest przyjazne. Mają one w sobie bardzo dużo energii, co niekiedy sprawia problem przy wychowaniu i szkoleniu – bardzo łatwo się dekoncentrują. Treningi z psami tej rasy powinny być krótkie, częste, konkretne i konsekwentne. Z charakteru bulteriery są wspaniałymi towarzyszami, ciężko znoszą samotność. Jeżeli nie zapewnimy im towarzystwa, mogą sprawiać problemy wychowawcze. Nie wolno ich izolować i zostawiać w samotności przez długi czas. Bulterier to pies niesamowicie inteligentny oraz bystry, szybko się uczą, ale potrafią sprytnie unikać wykonywania poleceń. Ich szkolenie powinno rozpocząć się jak najszybciej, już od szczenięcia, aby móc wypracować pozytywne nawyki i wychować grzecznego, posłusznego towarzysza.

Zobacz też:  Bulterier a wzrost - jak wysoki może być bulterier?

Bulterier – jak wygląda bulterier?

Bulterier jak wyglada bulterier

Niektóre osoby, słysząc o tej rasie, nie potrafi określić jak wygląda bulterier. Gdy mówi się o niskim psie posiadającym jajowaty kształt głowy oraz umięśnioną szyję, ciężko pomylić go z jakąkolwiek inną rasą. Oryginalny wygląd i cechy charakteru psów rasy bulterier zostały uzyskane celowo w procesie tworzenia rasy. 

Pies wyróżnia się atletyczną, ale masywną i umięśnioną budową ciała. Widać, że ma dużo siły i energii. Posiada krótką, prostą sierść a jej długość jest jednakowa na całej powierzchni ciała. Wśród rasy występuje odmiana “bulteriera dużego” oraz “bulteriera miniaturowego”. 

Umaszczenie bulteriera w ostatnich latach bardzo się poszerzyło. Niedopuszczalne są maści czekoladowe oraz błękitne, ale kolorystyka jest bardzo bogata. Wśród przedstawicieli rasy możemy wyróżnić:

  • bulteriera tricolor,
  • bulteriera czarnego,
  • bulteriera czerwonego,
  • bulteriera płowego,
  • bulteriera białego,
  • bulteriera pręgowanego.

Jeśli chodzi o wagę rasy, zarówno pies jak i suczka bulteriera może ważyć od 25 do 39 kg i mierzyć około 35,5 cm. W standardzie FCI bulterier zapisany jest pod nr 11 i jest jedną z ras terrierów typu bull – pozostałe to staffordshire bull terrier, american staffordshire terrier oraz Pit Bull. Mimo, że różnice w wyglądzie pomiędzy tymi rasami są dość duże, ze względu na podobieństwo nazw mogą być one mylone – szczególnie pitbull (bulterier amerykański)z bulterierem. 

Bulterier – pielęgnacja

Bulterier pielęgnacja

Psy rasy bulterier ze względu na swoją krótką, prostą sierść na całej powierzchni ciała nie wymagają specjalnej pielęgnacji. W ich przypadku wystarczą regularne kąpiele oraz zabiegi higieniczno-pielęgnacyjne (czyszczenie uszu, obcinanie pazurów, higiena zębów). Nie należy przesadzać z kąpielami, a do mycia koniecznie stosować wyłącznie szampony przeznaczone dla psów – najlepiej dla konkretnej rasy. Bulterier sprawdzi się więc dla osób, które cenią sobie czystość w domu i nie lubią poświęcać dużej ilości czasu na pielęgnacje i długie wyczesywanie swojego pupila. 

Zobacz też:  Bulterier, podobne rasy - które rasy psów przypominają bulteriera?

Bulterier – żywienie

Bulterier żywienie

Psy, niezależnie od rasy, można karmić na wiele sposobów. Ważne jest, aby dieta pupila była zbilansowana w składniki odżywcze i pełnowartościowa. Preferencje żywieniowe zwierzęcia mogą być bardzo różne, tak samo jak tolerancja pokarmów. 

Rodzaj żywienia psa powinniśmy dostosować do wielkości rasy, wieku psa, uwzględniając alergie pokarmowe oraz jego stan fizjologiczny (choroby, ciąże, tryb życia). 

Współcześnie stosuje się rozmaite formy żywienia psów:

  • karmy gotowe – podawanie gotowych, dostępnych w sklepach karm suchych, półwilgotnych lub mokrych. Najczęściej stosuje się podział na produkty ultra premium, super premium, premium, economy i standard. Stosując takie karmy, mamy pewność, że mają one w swoim składzie zbilansowane składniki, posiadają długi termin przydatności do spożycia oraz możliwość łatwego dostosowania karmy do preferencji smakowych i fizjologicznych psa (np. karma z kurczakiem dedykowana dla seniora). Podając gotową karmę, nie trzeba się martwić o dodatkową suplementację oraz oszczędzamy czas na jej przygotowanie,
  • posiłki gotowane – jest to zdecydowanie bardziej czasochłonna metoda. Wielu właścicieli psów i hodowców uważa, że podawanie psu wyłącznie gotowej karmy jest tak nieustanne jedzenie przez człowieka posiłków typu fast food. Przygotowanie karmy domowej często jest zdrowsze dla pupila, ponieważ doskonale wiemy co je. Muszą one zawierać 3 podstawowe grupy składników odżywczych: białka (mięso, ryby), węglowodany (ryż, makaron) oraz warzywa i owoce (poza roślinami strączkowymi),
  • pożywienie surowe (dieta barf) – wiele osób uważa je za najzdrowszy sposób karmienia psów. Polega na przeświadczeniu, że psy i koty są przystosowane od wieków do trawienia surowych pokarmów. W diecie stosujemy surowe artykuły w proporcjach: artykuły pochodzenia roślinnego (20%), zwierzęcego (60%), podroby (10%), dodatki – np. surowe jaja, algi (10%) i owoce (5%). Jedzenie przygotowujemy tuż przed podaniem. 
Zobacz też:  Bulterier angielski - jak wygląda?

Bulterier – szczenięta i wybór hodowli

Bulterier szczenięta i wybór hodowli

Wybierając hodowlę bulterierów zwróćmy szczególną uwagę na to, czy jest ona zarejestrowana w związku kynologicznym. Hodowca powinien posiadać wszystkie niezbędne dokumenty i mieć dowody na to, że hoduje bulteriery w sposób całkowicie legalny. Szczenięta bulteriera z miotu powinny posiadać metryki, być przebadane przez weterynarza i zaszczepione. Suka bulteriera, która urodziła szczeniaki, musi być zdrowa oraz odpowiednio zaopiekowania. Dobre hodowle zapewniają swoim psom wszystko co najlepsze oraz są prowadzone z pasją i zaangażowaniem. Cena bulteriera wynosi od 2,5 do 6 tysięcy złotych, a bulteriera miniaturowego od 4 do 8 tysięcy. Oprócz psa, w koszty wchodzą badania lekarskie, przeprowadzona socjalizacja i dokonania rodziców szczeniaka – ich tytuły zdobyte na wystawach. Jeżeli marzysz o bulterierze, a jest to dla Ciebie zbyt droga rasa – warto zainwestować w psa, który np. posiada umaszczenie niezgodne z wzorcem, np. czekoladowe lub błękitne. Takiego przedstawiciela rasy nie można rozmnażać, ale zachowuje on charakter i usposobienie bulteriera i będzie tak samo dobrym przyjacielem. 

Bulterier –  najczęstsze choroby

Bulterier najczęstsze choroby

Długość życia psa rasy bulterier wynosi od 12 do 15 lat. Najczęstsze choroby, jakie u nich występują, są związane ze skórą i otyłością. Inne choroby to np.: alergie, choroby nerek, głuchota (szczególnie u białych psów), dysplazja stawów biodrowych, śmiertelne zapalenie akrodermii, zachowania kompulsywno-obsesyjne oraz padaczka. 

Bulterier – podsumowanie

Bulterier podsumowanie

Pies bulterier może być wspaniałym przyjacielem rodziny, jeśli od szczenięcia zadbamy o jego prawidłowy rozwój i wychowanie. Jest to pies o wyjątkowym charakterze, bardzo zdolny oraz aktywny. Rasa psa bulterier może spodobać się wielu osobom i sprawdzić się w wielu rolach – psa rodzinnego, stróżującego czy sportowego. 



Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też