Bulterier a choroby – na co chorują bulteriery?

Na jakie choroby zazwyczaj zapada bulterier? Chcesz kupić tego pieska lub już go posiadasz i interesują Cię kwestie zdrowotne Twojego małego przyjaciela? Ten artykuł jest właśnie dla Ciebie. Przeczytaj go, a dowiesz się, na co zazwyczaj chorują bulteriery.
Bulterier a choroby

Bulterier a choroby – zdrowie Twojego psiaka

Bulterier, jak każdy inny pies jest podatny na choroby. Psy tej rasy, dzięki swojej specyfice, są stosunkowo odporne na ból, co sprawia, że rzadko sygnalizują swoim właścicielom o problemach zdrowotnych. Dlatego też najlepiej zrobimy, jeżeli po zauważeniu jakiejkolwiek nieprawidłowości, jak najszybciej udamy się do lekarza.

Choroby, jakie dość często dotykają bulteriera, to m.in. alergie skórne. Czynnikiem decydującym o podatności na to schorzenie jest przede wszystkim krótka sierść. Różne insekty mają bardzo łatwy dostęp do ciała naszego przyjaciela. Często wynikają też one z nietolerancji na pewne składniki pożywienia lub stosowania nieodpowiednich szamponów.

Niestety, lecz bulteriery są genetycznie obciążone chorobami serca i nerek. Dlatego też zaleca się, abyśmy co jakiś czas przeprowadzali badania kontrolne u lekarza weterynarii. 

Do jednych z najgroźniejszych chorób, z jakimi mogą borykać się bulteriery, zaliczamy dysplazję stawów biodrowych. To schorzenie powoli, acz nieubłaganie, niszczy stawy biodrowe naszego podopiecznego, w końcu uniemożliwiając mu chodzenie, a nawet stanie w miejscu. Można oczywiście zainwestować w specjalne nosidła lub wózki, lecz widok cierpiącego psa, sprawia najczęściej, że chcąc ulżyć przyjacielowi – usypiamy go. 

Bulteriery, szczególnie te koloru białego, narażone są na głuchotę. Zaleca się, aby starsze czworonogi poddawać co pewien czas badaniom słuchu. 

Mimo tego, że bulteriery są dość odporne, pamiętajmy, aby nie przebywać z nimi zbyt dużo na dworze podczas upałów. Zawsze zabierajmy ze sobą w takim przypadku dużo wody, aby napoić psa oraz starajmy się przebywać w zacienionych miejscach. Zbytnie nasłonecznienie może bowiem doprowadzić do udaru cieplnego.

Bulterier a choroby – pielęgnacja

Aby nasz piesek był jak najdłużej zdrowy, pamiętajmy o jego regularnej pielęgnacji. 

Zobacz też:  Bulterier długość życia - ile żyją bulteriery?

Co pewien czas lub w razie konieczności (deszcze lub pora zimowa) należy wykąpać bulteriera. Z racji wspomnianych już problemów skórnych, pamiętajmy, aby bezwzględnie używać szamponów hipoalergicznych. 

Średnio co miesiąc powinniśmy wyczyścić psu oczy oraz uszy specjalnymi preparatami, aby nie zbierały się wokół nich bakterie. 

Odkładanie się kamienia nazębnego może powodować zapalenie dziąseł. Chcąc go uniknąć, kupujmy czworonogowi przysmaki dentystyczne.

Bulterier a choroby – podsumowanie

Najczęstsze choroby, na które zapada bulterier to: alergie skórne, schorzenia serca i nerek, dysplazja stawów biodrowych oraz głuchota. Chcąc dbać o zdrowie naszego podopiecznego, stosujmy regularną pielęgnację.Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *