Historia psów rasy bulterier – początki
Historia bulteriera sięga swoimi korzeniami początków XIX wieku. Pierwsza wzmianka o tych psach pojawiła się w roku 1803. Mniej więcej właśnie w tych czasach rozpoczęto krzyżówki terierów z buldogami, aby uzyskać nową rasę, którą można by z powodzeniem używać do walk oraz polowań. Nowe osobniki łączyły w sobie zwinność terierów z wytrwałością buldoga, który niezbyt dobrze radził sobie w sytuacjach bojowych.
Bulterier został uwieczniony po raz pierwszy na obrazie pędzla Jamesa Warda z roku 1808. Dzieło to przedstawia psa o ciemnym umaszczeniu z białymi znaczeniami. Uważa się, że już w roku 1819 istniały białe psy, które nosiły nazwę “bulterier paddington” i osiągały masę około 30 kg. Nie miały jednak wtedy charakterystycznej kufy, ponieważ pyskiem przypominały bardziej boksera.
Około roku 1830 studentom z Oxfordu udało się wyhodować białe bulteriery. W roku 1842 zaś Sir Richard Burton postanowił zabrać jednego takiego osobnika w podróż do Indii. W bardzo krótkim czasie ta rasa psów zyskała dużą popularność wśród mieszkańców kolonii.
Historia bulteriera – krzyżówki Jamesa Hinksa
W historii bulterierów dużą rolę odegrał James Hinks. Hodowca ten mniej więcej w połowie XIX wieku zaczął krzyżować bulteriery z innymi psami m.in. staroangielskimi białymi terierami, chartami angielskimi oraz dalmatyńczykami. Najprawdopodobniej do krzyżówek wykorzystywał też pointery, bedlington terriery oraz staffordshire bulterriery. Hinks chciał wyhodować doskonałego psa bojowego. Takiego, który byłby wytrzymały, zwinny oraz atrakcyjny fizycznie. W swojej hodowli mieszał tylko białe osobniki. Psy Hinksa zyskały większy rozgłos, gdy w roku 1862 właściciel zaprezentował je na wystawie w Londynie. Czworonogi te z miejsca stały się bardzo popularne.
Historia bulteriera – pierwszy współczesny osobnik
W bardzo szybkim czasie bulteriery rozprzestrzeniły się po całej Wielkiej Brytanii. Nawet sam książę Walii, czyli późniejszy król Edward VII wprowadził zakaz kopiowania uszu u tej rasy. W początkach XX wieku udało się jednak miłośnikom wyhodować psy ze stojącymi uszami. Pierwszym czworonogiem, u którego można było zaobserwować charakterystyczną, wydłużoną kufę był Lord Gladiator, urodzony w 1917 roku.
Historia bulteriera – podsumowanie
Historia bulteriera rozpoczyna się w początkach XIX wieku, gdy hodowcy próbowali stworzyć nową rasę psa do walk oraz polowań. Ważną rolę w rozwoju tych zwierząt odegrał James Hinks, którego krzyżówki przyczyniły się do spopularyzowania bulterierów u szerszych warstw społecznych. Pierwszy osobnik, którego wygląd mniej więcej odpowiadał współczesnemu, urodził się w 1917 roku.
Zobacz także:
- Bulterier angielski – jak wygląda?
- Bulterier a opinie – czy są pozytywne?
- Agresywna odmiana bulteriera – jak rozpoznać?
- Bulterier a pozwolenie – czy na psa rasy bulterier potrzebne jest pozwolenie?
- Bulterier agresja – czy bulterier to rasa agresywna?