Kolory bulteriera
Niewątpliwie najbardziej znanym jest bulterier biały. Pierwotnie to właśnie psy o tej barwie były wzorcem dla całej rasy. Niemniej jednak w czasach obecnych równie popularne są inne kolory.
- Bulterier czarny jest niekiedy bardzo pożądany. Biel występuje u tych zwierząt jedynie minimalnie. Są stosunkowo rzadko spotykane na ulicach oraz wystawach.
- Bulterier czarnobiały łączy w sobie dwie barwy: czerń oraz biel. Zazwyczaj grzbiet i tułów czworonoga są czarne, podczas gdy łapy oraz przód psiaka są w odcieniu białym.
- Bulterier brązowy to świetne rozwiązanie, aby wyróżnić się swoim pieskiem wśród znajomych i przyjaciół. Nie są one zbyt często widywane. Zazwyczaj biel występuje u nich w postaci pojedynczych plamek na ciele.
- Bulterier rudy to równie rzadko spotykana kolorystyka. Inaczej bulteriery o tej maści nazywa się “żółtymi”.
- Bulterier szary, czyli innymi słowy “płowy”, nie cieszy się wielką popularnością wśród miłośników tych psów oraz hodowców, niemniej pieski o tej barwie również czasami możemy spotkać.
- Bulterier pręgowany należy do jednych z najbardziej pożądanych. Ich cechą charakterystyczną są białe lub czarne pręgi na ciele.
Charakter bulterierów
Psy rasy bulterier cieszą się niestety złą sławą. Wynika to z faktu, że kiedyś, a także i dzisiaj są wykorzystywane w walkach psów. Powszechnie te wspaniałe czworonogi uznawane są za niebezpieczne. Nie jest to jednak prawda. To zwierzęta niezwykle przyjacielskie i bardzo rodzinne.
Wyróżniają się upartością, w związku z czym mogą być stosunkowo trudne w treningu. Jednakże należy pamiętać, że są one bardzo inteligentne. Najlepszą metodą szkolenia czworonoga jest stosowanie zachęt oraz nagród. Pamiętajmy, aby pod żadnym pozorem nigdy nie karcić bulteriera. Agresja nie jest dobrym rozwiązaniem, a nasz mały przyjaciel straci tylko zainteresowanie dalszymi treningami.
Bulteriery niezwykle przywiązują się do ludzi. Traktują domowników niczym stado i obierają sobie jedną osobę, jako swojego przewodnika. Dla niej są w stanie zrobić wszystko. Niestety jednak bardzo źle znoszą samotność. Pozostawione na dłuższy czas zazwyczaj bardzo to przeżywają i swój stres mogą rozładowywać np. poprzez niszczenie przedmiotów znajdujących się wokół nich. Dlatego też dobrą praktyką jest oswajanie pieska z faktem, że czasem musi zostać sam. Najlepiej zrobimy, jeżeli zaczniemy go tego uczyć już od szczenięcia.
Niestety pierwotny instynkt bulterierów odzywa się w stosunku do innych psów. Bywają one agresywne wobec przedstawicieli swojego gatunku. Aby uniknąć starć z innymi psami, należy od małego socjalizować je z innymi czworonogami. Pamiętajmy również, że bulteriery są bardzo zaborcze i żądne uwagi. Powoduje to, że źle znoszą konkurencję w domu w postaci np. innego pieska lub kota. Jeżeli posiadamy więcej niż jedno zwierzę w domu, musimy oswajać naszego bulteriera od maleńkości z jego obecnością. Nie powinniśmy zarazem trzymać pod jednym dachem dwóch osobników tej samej płci.
Bulteriery kochają dzieci. Trzeba jednak mieć na uwadze, że sposób, w jaki okazują one swoją miłość, bywa czasem niedelikatny, zatem nie zostawiajmy nigdy naszych pociech sam na sam z psem. Warto zawsze mieć je na oku.
Kilka słów podsumowania
Psy rasy bulterier występują w wielu kolorach. Do najpopularniejszych z pewnością możemy zaliczyć odmianę białą, czarno-białą oraz pręgowaną. Ponadto możemy również spotkać barwę czarną, szarą, rudą oraz brązową. Bulteriery są bardzo rodzinne i przyjacielskie. Źle znoszą samotność. Zaliczają się do zwierząt upartych, lecz są przy tym niezwykle inteligentne.
Zobacz także:
- Bulterier szary – umaszczenie, charakter, hodowla
- Bulterier niebieski – jak wygląda?
- Bulterier pręgowany – charakter, wygląd, cena
- Bulterier czarno biały – jak wygląda?
- Bulterier amerykański – charakter, wygląd, usposobienie, cena