bulterier miniaturowy

Bulterier miniaturowy – charakter

Bulterier miniaturowy charakter

Bulterier miniaturowy posiada dość trudny w obsłudze charakter. Nie jest to rasa dla osób, które myślą o zakupie pierwszego psa. Psy te potrzebują właściciela stanowczego i konsekwentnego w działaniu.

Bulteriery dobrze czują się mieszkając w domu lub w bloku, jednak nie jest to pies do trzymania na dworze – potrzebują stałego i bliskiego kontaktu z opiekunem. Jeżeli będą przebywać zbyt wiele w samotności, mogą zacząć sprawiać problemy i przejawiać nieprawidłowe zachowania. Psy tej rasy potrzebują dużego zaangażowania właściciela w opiekę, nie lubią przebywać same w domu. Muszą mieć zapewnione dużo bodźców, ponieważ jeśli będą się nudziły, mogą zacząć niszczyć przedmioty w domu. Na szczęście psy nie szczekają zbyt wiele i są zaliczane do ras psów cichych. Wydają dźwięki głównie wtedy, gdy chcą o czymś powiadomić domowników lub coś je zaniepokoi. 

Bulterier miniatura sprawdzi się jako stróż domowy i w domu z dziećmi. Będzie wobec nich opiekuńczy, wyrozumiały i chętny do zabawy. Mimo, że psy tej rasy z reguły dobrze dogadują się z dziećmi, ich kontakt powinien być zawsze nadzorowany przez osobę dorosłą. W kontakcie z innymi psami bulteriery są raczej nieufne, ale hodowcy starają się aby wykluczyć cechę wrogiego nastawienia do innych psów. Mini bulteriery mogą z powodzeniem mieszkać z innym psem pod jednym dachem, ale pod warunkiem, że oba psy był prawidłowo socjalizowane w wieku szczenięcym. Jeśli chodzi o koty, sprawa jest nieco trudniejsza. Psy mogą, ale nie muszą akceptować kota w domu. Spotykając obcego kota na spacerze, raczej będzie dla niego nieprzychylny i rzuci się za nim w pogoń. 

Zobacz też:  Bulterier niebieski - jak wygląda? 

Bulterier miniaturowy – wygląd

Bulterier miniaturowy wygląd

Mały bulterier ma dość charakterystyczny i oryginalny wygląd, który nie musi spodobać się każdemu. Cechuje go solidna, silna postura i ma długą szyję, wygięty tułów, mocny grzbiet i szeroką klatkę piersiową. Mocnym akcentem w wyglądzie bulterierów miniaturowych jest ich głowa. Ma jajowaty kształt i jest duża, a oczy są trójkątne i wąskie w ciemnym kolorze – brązowym lub czarnym. Umaszczenie bulterierów występuje w różnych odmianach kolorystycznych. Najczęściej spotykana jest maść biała ze znaczeniami. Najbardziej pożądane są bulteriery pręgowane. 

Wzorzec przewiduje umaszczenia

Bulterier niebieski i czekoladowy nie jest przewidziany we wzorcu rasy. U psów o umaszczeniu kolorowym przewaga koloru białego, może zdyskwalifikować go na wystawach. 

Bulterier miniaturowy – żywienie i waga

Bulterier miniaturowy żywienie i waga

Waga bulteriera miniaturowego różni się od typowego bulteriera. Dorosłe psy małego bulteriera mierzą około 35,5 cm i ważą 11 do 15 kg. Psy tej rasy są muskularne i mają dosyć ciężki, toporny wygląd, mimo, że jest to miniaturowa wersja.  

Bulterier do prawidłowego rozwoju potrzebuje zbilansowanej diety, składającej się z mięsa i produktów roślinnych. Posiłki powinny być zróżnicowane, podawane o stałych porach (1-2 posiłki na dobę). Karma dla psa powinna mieć odpowiedni zapach, smak, konsystencję oraz temperaturę. Bulteriery często przepadają za przemycaniem do posiłków dodatków owocowych. 

Bulterier miniaturowy – szczeniaki

Bulterier miniaturowy szczeniaki

Szkolenie i wychowanie szczeniąt bulteriera miniaturowego wymaga dużo pracy, wysiłku oraz konsekwencji. Młode psy tej rasy są bardzo aktywne i ciekawe świata. Należy poświęcić im dużo uwagi, zapewnić różne aktywności oraz ciekawe zabawy. Ze względu na budowę ciała, szczeniaki bulteriera miniaturowego nie będą przepadać za długodystansowymi biegami i spacerami, a preferują krótkotrwałe przebieżki. Psy tej rasy są domatorami i nie potrzebują zbyt intensywnych spacerów, ale wielu form zabawy, aby nie niszczyły mebli w domu. 

Zobacz też:  Bulterier czarny - wygląd, charakter, najważniejsze informacje

Szkoląc szczenię bulteriera należy zdobyć jego zaufanie, być konsekwentnym i egzekwować wykonywanie poleceń. Nie powinno w żadnym wypadku okazywać psom tej rasy złości i absolutnie nie wolno używać siły, ponieważ mają one zakodowaną w DNA pewną agresję, wynikającą z historii. Złe podejście właściciela może aktywować niepożądane, pierwotne zachowania psa tej rasy. Dobre podejście do szczenięcia mini bulteriera zagwarantuje wychowanie miłego i przyjaznego psa, który będzie doskonale dogadywał się z otoczeniem.

Bulterier miniaturowy – jak znaleźć dobrą hodowlę?

W celu zakupu bulteriera miniaturowego należy znaleźć i udać się do zarejestrowanej i sprawdzonej hodowli. Decyzja o zakupie psa tej rasy powinna być przemyślana, a rasa powinna pasować do życia właściciela oraz całej rodziny. 

Jak znaleźć dobrą hodowlę? Zwróć uwagę na to, czy:

  • hodowla jest zarejestrowana w związku kynologicznym,
  • szczenięta są zaszczepione i mają zrobiony komplet badań,
  • matka szczeniąt i inne psy w hodowli mają zapewnione odpowiednie warunki, 
  • szczenięta posiadają metryki urodzenia, 
  • hodowca jest pasjonatem hodowli rasy,
  • rodzice miotu nie są obciążeni poważnymi chorobami, które mogliby przekazać szczeniętom, 
  • hodowla działa zgodnie z prawem.

Cena bulteriera może wynosić od 2,5 tysiąca do nawet 6 tysięcy złotych. Koszt szczenięcia zależy od prestiżu hodowli, tytułów rodziców, ich zdrowia oraz umaszczenia szczeniaka. Niektóre maści bulteriera są bardziej pożądane i przez to droższe. Psy, które z jakiegoś powodu są niezgodne ze wzorcem, będą sprzedawane w znacznie obniżonej cenie, dlatego jeśli planujemy wziąć psa jako członka rodziny, nie do dalszego rozmnażania, warto rozważyć taką opcję. 

Bulterier miniaturowy – podsumowanie

Mini bulteriery to rasa bardzo ciekawa i interesująca. Psy mają charakterystyczny wygląd, a dobrze ułożony charakter może dostosować się do stylu życia większości ludzi. Występuje w wielu umaszczeniach, dzięki temu każdy może wybrać psa odpowiadającego mu wyglądem. Miniatura bulteriera to pies nieduży, ale o silnej budowie ciała i sporej energii. Właściciel psa tej rasy będzie musiał zadbać, aby ta energia była dobrze spożytkowana każdego dnia. Bulteriery dobrze sprawdzą się w roli psów sportowych, dlatego będą świetnym kompanem dla osób ceniących sobie wysiłek fizyczny. Jest to rasa raczej droga, ale warta swojej ceny. 

Zobacz też:  Bulteriery - co musisz o nich wiedzieć?

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *