Bulterier miniaturowy – dlaczego ta rasa jest warta uwagi?

Miniaturowy bulterier to rasa, która ze względu na charakterystyczny wygląd nie spodoba się każdemu, ale posiada swoich wiernych fanów. Są to psy bardzo oddane właścicielowi, aktywne oraz łatwo dostosowujące się do różnych warunków mieszkalnych. Bulterier miniaturka jest prawdziwym atletą wśród psów, który uwielbia uprawiać różnego rodzaju sporty. Dlaczego ta rasa jest warta uwagi? Jaki ma charakter, wygląd i jak znaleźć dobrą hodowlę? Tego dowiesz się w niniejszym artykule.
bulterier miniaturowy

Bulterier miniaturowy – charakter

Bulterier miniaturowy charakter

Bulterier miniaturowy posiada dość trudny w obsłudze charakter. Nie jest to rasa dla osób, które myślą o zakupie pierwszego psa. Psy te potrzebują właściciela stanowczego i konsekwentnego w działaniu.

Bulteriery dobrze czują się mieszkając w domu lub w bloku, jednak nie jest to pies do trzymania na dworze – potrzebują stałego i bliskiego kontaktu z opiekunem. Jeżeli będą przebywać zbyt wiele w samotności, mogą zacząć sprawiać problemy i przejawiać nieprawidłowe zachowania. Psy tej rasy potrzebują dużego zaangażowania właściciela w opiekę, nie lubią przebywać same w domu. Muszą mieć zapewnione dużo bodźców, ponieważ jeśli będą się nudziły, mogą zacząć niszczyć przedmioty w domu. Na szczęście psy nie szczekają zbyt wiele i są zaliczane do ras psów cichych. Wydają dźwięki głównie wtedy, gdy chcą o czymś powiadomić domowników lub coś je zaniepokoi. 

Bulterier miniatura sprawdzi się jako stróż domowy i w domu z dziećmi. Będzie wobec nich opiekuńczy, wyrozumiały i chętny do zabawy. Mimo, że psy tej rasy z reguły dobrze dogadują się z dziećmi, ich kontakt powinien być zawsze nadzorowany przez osobę dorosłą. W kontakcie z innymi psami bulteriery są raczej nieufne, ale hodowcy starają się aby wykluczyć cechę wrogiego nastawienia do innych psów. Mini bulteriery mogą z powodzeniem mieszkać z innym psem pod jednym dachem, ale pod warunkiem, że oba psy był prawidłowo socjalizowane w wieku szczenięcym. Jeśli chodzi o koty, sprawa jest nieco trudniejsza. Psy mogą, ale nie muszą akceptować kota w domu. Spotykając obcego kota na spacerze, raczej będzie dla niego nieprzychylny i rzuci się za nim w pogoń. 

Zobacz też:  Bulterier amerykański - charakter, wygląd, usposobienie, cena

Bulterier miniaturowy – wygląd

Bulterier miniaturowy wygląd

Mały bulterier ma dość charakterystyczny i oryginalny wygląd, który nie musi spodobać się każdemu. Cechuje go solidna, silna postura i ma długą szyję, wygięty tułów, mocny grzbiet i szeroką klatkę piersiową. Mocnym akcentem w wyglądzie bulterierów miniaturowych jest ich głowa. Ma jajowaty kształt i jest duża, a oczy są trójkątne i wąskie w ciemnym kolorze – brązowym lub czarnym. Umaszczenie bulterierów występuje w różnych odmianach kolorystycznych. Najczęściej spotykana jest maść biała ze znaczeniami. Najbardziej pożądane są bulteriery pręgowane. 

Wzorzec przewiduje umaszczenia

Bulterier niebieski i czekoladowy nie jest przewidziany we wzorcu rasy. U psów o umaszczeniu kolorowym przewaga koloru białego, może zdyskwalifikować go na wystawach. 

Bulterier miniaturowy – żywienie i waga

Bulterier miniaturowy żywienie i waga

Waga bulteriera miniaturowego różni się od typowego bulteriera. Dorosłe psy małego bulteriera mierzą około 35,5 cm i ważą 11 do 15 kg. Psy tej rasy są muskularne i mają dosyć ciężki, toporny wygląd, mimo, że jest to miniaturowa wersja.  

Bulterier do prawidłowego rozwoju potrzebuje zbilansowanej diety, składającej się z mięsa i produktów roślinnych. Posiłki powinny być zróżnicowane, podawane o stałych porach (1-2 posiłki na dobę). Karma dla psa powinna mieć odpowiedni zapach, smak, konsystencję oraz temperaturę. Bulteriery często przepadają za przemycaniem do posiłków dodatków owocowych. 

Bulterier miniaturowy – szczeniaki

Bulterier miniaturowy szczeniaki

Szkolenie i wychowanie szczeniąt bulteriera miniaturowego wymaga dużo pracy, wysiłku oraz konsekwencji. Młode psy tej rasy są bardzo aktywne i ciekawe świata. Należy poświęcić im dużo uwagi, zapewnić różne aktywności oraz ciekawe zabawy. Ze względu na budowę ciała, szczeniaki bulteriera miniaturowego nie będą przepadać za długodystansowymi biegami i spacerami, a preferują krótkotrwałe przebieżki. Psy tej rasy są domatorami i nie potrzebują zbyt intensywnych spacerów, ale wielu form zabawy, aby nie niszczyły mebli w domu. 

Zobacz też:  Bulterier francuski - czym się wyróżnia?

Szkoląc szczenię bulteriera należy zdobyć jego zaufanie, być konsekwentnym i egzekwować wykonywanie poleceń. Nie powinno w żadnym wypadku okazywać psom tej rasy złości i absolutnie nie wolno używać siły, ponieważ mają one zakodowaną w DNA pewną agresję, wynikającą z historii. Złe podejście właściciela może aktywować niepożądane, pierwotne zachowania psa tej rasy. Dobre podejście do szczenięcia mini bulteriera zagwarantuje wychowanie miłego i przyjaznego psa, który będzie doskonale dogadywał się z otoczeniem.

Bulterier miniaturowy – jak znaleźć dobrą hodowlę?

W celu zakupu bulteriera miniaturowego należy znaleźć i udać się do zarejestrowanej i sprawdzonej hodowli. Decyzja o zakupie psa tej rasy powinna być przemyślana, a rasa powinna pasować do życia właściciela oraz całej rodziny. 

Jak znaleźć dobrą hodowlę? Zwróć uwagę na to, czy:

  • hodowla jest zarejestrowana w związku kynologicznym,
  • szczenięta są zaszczepione i mają zrobiony komplet badań,
  • matka szczeniąt i inne psy w hodowli mają zapewnione odpowiednie warunki, 
  • szczenięta posiadają metryki urodzenia, 
  • hodowca jest pasjonatem hodowli rasy,
  • rodzice miotu nie są obciążeni poważnymi chorobami, które mogliby przekazać szczeniętom, 
  • hodowla działa zgodnie z prawem.

Cena bulteriera może wynosić od 2,5 tysiąca do nawet 6 tysięcy złotych. Koszt szczenięcia zależy od prestiżu hodowli, tytułów rodziców, ich zdrowia oraz umaszczenia szczeniaka. Niektóre maści bulteriera są bardziej pożądane i przez to droższe. Psy, które z jakiegoś powodu są niezgodne ze wzorcem, będą sprzedawane w znacznie obniżonej cenie, dlatego jeśli planujemy wziąć psa jako członka rodziny, nie do dalszego rozmnażania, warto rozważyć taką opcję. 

Bulterier miniaturowy – podsumowanie

Mini bulteriery to rasa bardzo ciekawa i interesująca. Psy mają charakterystyczny wygląd, a dobrze ułożony charakter może dostosować się do stylu życia większości ludzi. Występuje w wielu umaszczeniach, dzięki temu każdy może wybrać psa odpowiadającego mu wyglądem. Miniatura bulteriera to pies nieduży, ale o silnej budowie ciała i sporej energii. Właściciel psa tej rasy będzie musiał zadbać, aby ta energia była dobrze spożytkowana każdego dnia. Bulteriery dobrze sprawdzą się w roli psów sportowych, dlatego będą świetnym kompanem dla osób ceniących sobie wysiłek fizyczny. Jest to rasa raczej droga, ale warta swojej ceny. 

Zobacz też:  Bulterier a wzrost - jak wysoki może być bulterier?


Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też