Bulterier umaszczenie – rodzaje umaszczenia i najważniejsze informacje

Bulteriery to psy z ciekawym wyglądem i charakterkiem. Jest to rasa niezwykle pewna siebie, przywiązana do jednego właściciela. Według wzorca występują w wielu odmianach kolorystycznych. Jakie są rodzaje umaszczenia u bulterierów? Jakie mają zdrowie? W tym artykule przeczytasz o nich najważniejsze informacje.
Bulterier umaszczenie

Bulterier – charakter

Bulterier posiada dość groźny wygląd, ze względu na budowę głowy i skośne oczy. Kiedyś był wykorzystywany do walk, ale współcześnie jest psem bardzo miłym oraz przyjaznym. Do szczęścia i prawidłowego rozwoju potrzebuje dużej ilości bodźców oraz zaangażowanej opieki właściciela. Bulteriery są przyjaźnie nastawione do ludzi, ale mogą mieć małe problemy z nawiązaniem kontaktu z innymi psami oraz zwierzętami. Jeżeli od małego wychowuje się je z innym zwierzęciem, nie ma już tego problemu. Jest to także odpowiedni pies dla dzieci, ale ze względu na swoją budowę ciała porusza się jak “mały czołg”, więc najlepiej aby zabawa odbywała się pod nadzorem dorosłego. 

Bulterier – wygląd i umaszczenie

Psy rasy bulterier miniaturowy mają jajowatą głowę, skośne oczy, szeroką klatkę piersiową, mocny grzbiet oraz wygięty tułów. Najbardziej charakterystyczna w ich wyglądzie jest głowa, która ma dość nietypowy kształt. 

We wzorcu przeczytamy, że psy tej rasy mogą mieć następujące rodzaje umaszczeń:

Najbardziej pożądanym i najdroższym występującym umaszczeniem jest sierść pręgowana. Bulterier niebieski oraz brązowy nie jest zgodny ze wzorcem. Ich włosy są krótkie i twarde w dotyku, ale bardzo łatwe w pielęgnacji. W okresie zimowym pojawia się u nich lekki podszerstek. Dzięki temu bulterierom nie jest zimno, gdy temperatura spada poniżej 0 stopni Celsjusza. Psy czasami mają czarno-różowe nosy, a ich oczy powinny być w ciemnym kolorze – czarne, brązowe lub ciemnobrązowe. Uszy są stojące i szpiczaste, a ogon uniesiony ku górze. 

Zobacz też:  Bulterier czarny - wygląd, charakter, najważniejsze informacje

Bulterier – zdrowie

Bulterier żyje średnio dwanaście do czternastu lat. Rasa uważna jest za zdrową, ale bywa problematyczna, ponieważ nie zawsze sygnalizuje dolegliwości bólowe. Bulteriery są bardzo odporne na ból, dlatego ciężko u nich cokolwiek zaobserwować – regularne wizyty u weterynarza są w ich przypadku bardzo ważne. Najczęściej występują u nich problemy z alergią pokarmową lub choroby oczu. Oprócz tego mogą być narażone na choroby: serca, nerek, głuchotę, atopowe zapalenie skóry, chroniczny niedobór cynku, egzema międzypalcowa. 

Najczęściej atopowe zapalenie skóry stwierdza się u psów maści białej, więc powinno się częściej kontrolować pod kątem tej choroby. 

Bulteriery mają skłonności do łakomstwa i tendencję do tycia, więc powinno się im z rozwagą dawkować porcje – w stosunku do stopnia aktywności psa. Dieta bulteriera powinna zabierać dużo białka koniecznego do rozwoju masy mięśniowej. 

Bulterier – podsumowanie

Bulteriery to bardzo przyjazne psy, które niestety tracą na stereotypach – przez wygląd i historię przez większość są uważane za groźne. Współcześnie wcale takie nie są, a nawet świetnie dogadują się z dziećmi. Jest to rasa dosyć wygodna w obyciu – łatwa w pielęgnacji, wytrzymała, nadająca się do domu i mieszkania w bloku. Bulteriery posiadają dosyć silny charakter, ponieważ są pewne siebie, ale dobrze przygotowany właściciel z pewnością sobie z nim poradzi. Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też