Bulterier uścisk szczęki — jak mocny jest?

Bulterier – uścisk szczęki. Bulteriery (z angielskiego bull terrier) słyną ze swoich silnych szczęk i braku możliwości puszczenia ofiary, jak już ją złapią. Podobnie jest z siłą zagryzienia — ponoć jest równa paru tonom. Czy jednak rzeczywiście te historie są faktami, czy jednak są mocno podkoloryzowane?

Bulterier — uścisk szczęki — legendy wokół siły bulteriera

Według niektórych osób, uścisk szczęki bulteriera przewyższa parę ton w kilogramach. Jest to jednak fałsz – nawet najsilniejsze psy mają słabszy uścisk szczęki niż hiena, a co dopiero rekin czy krokodyl. Badania pokazują, że bulteriery nie są nawet w pierwszej piątce psów o najsilniejszych szczękach – ich miejsce znajduje się w pierwszej dwudziestce, bazując na badaniach wykonywanych przez National Geographic. Podobnym fałszem jest również stwierdzenie, że bulteriery po chwyceniu ofiary nie mogą jej puścić ze względu na specyficzną budowę czaszki. Badania dowiodły, że psy tej rasy są zdolne do swobodnego puszczenia tego, w co zatopiły zęby. 

Bulterier uścisk szczęki – co to jest? Jak się mierzy siłę uścisku?

Siła uścisku szczęki psa jest wyznacznikiem, jak mocno pies może zagryźć zęby, a co za tym idzie – jak mocno może ugryźć i jakie rany po tym pozostawi. Najsilniejszą siłę szczęk mają psy obronne oraz te o dużej masie ciała. Psy mają umiejętność stopniowania nacisku i dostosowywania siły zgryzu do potrzeb walki czy zabawy. Siła nacisku szczęk psa jest wypadkową jego całej masy mięśniowej i siły, a często jest to niezależne od rasy.  Siłę uścisku szczęk mierzy się za pomocą specjalnej aparatury, która zapamiętuje największy wynik i po tym, jak zwierzę puści urządzenie, można odczytać wartość. Najczęściej jest mierzony w angielskiej jednostce PSI (ang. pounds per square inch – ilość funtów przyłożonych do powierzchni jednego cala kwadratowego), w Polsce mierzy się ją w kilogramach.

Bulterier uścisk szczęki – jak mocno bulterier może zacisnąć zęby?

Wokół siły uścisku szczęki bulteriera krąży wiele legend, szczególnie według starych źródeł o psach tej rasy. Mówią, że siła ich szczęk jest równa trzem tonom, a czasami można spotkać informacje o dziesięciu tonach uścisku. W rzeczywistości bulterier nie ma tak mocnego uścisku szczęki. Bulterier – uścisk szczęki wynosi 269 PSI (funtów na cal kwadratowy), co w przeliczeniu daje to wynik 150 kg. Wynik ten jest wyższy od wyniku likaona (144 kg), jednak niższy od psów innych ras, takich jak rottweiler (149 kg) czy mastif tybetański (252 kg). Najsilniejszy zacisk szczęk ma owczarek anatolijski, którego uścisk szczęk wynosi 337 kg. Nie zmienia to faktu, że bulterier jest klasyfikowany w pierwszej dwudziestce w rankingu siły uścisku szczęki.

Zobacz też:  Czy bulteriery lubią dzieci?

Chcesz wiedzieć więcej?

Jesteś ciekaw, jakie inne cechy ma rasa psa bulterier? Zobacz również nasze inne artykuły:Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też