Bulterier wychowanie – jak wychować charakternego bulteriera?

Czy bulterier jest łatwy w wychowaniu? Jak ułożyć go, aby nie sprawiał nam problemów na co dzień? Jakimi cechami charakteru wyróżniają się te czworonogi? Tego wszystkiego dowiemy się z tego krótkiego artykułu.
Bulterier wychowanie

Bulterier a wychowanie – jaki charakter mają bulteriery?

Wychowanie bulteriera wymaga od nas dużo uwagi, niemniej pieski całym sercem odwdzięczają się nam za naszą troskę. Bulteriery posiadają temperament, niemniej bardzo przywiązują się do właścicieli i całą rodzinę traktują jak swoje stado. Obierają sobie zawsze jedną osobę jako swojego przewodnika i to dla niej są w stanie zrobić wszystko. 

Przywiązanie, jakim darzą one ludzi, sprawia, że czworonogi te bardzo źle znoszą separację od najbliższych. Jeżeli musimy pozostawić na jakiś czas psiaka samego, pamiętajmy, aby przyzwyczajać go do tego już od szczenięcia. Inaczej może on reagować stresem i rozładowywać go niszcząc różne przedmioty, znajdujące się w jego otoczeniu.  

Nie można nazwać bulteriera psem cichym i spokojnym. To wulkan energii, który wciąż potrzebuje nowych bodźców oraz ruchu. Są to psy przyjazne zarówno wobec obcych na ulicy, jak i gości w domu. Niekiedy jego entuzjastyczne zachowania (np. skakanie) mogą być wzięte za objaw agresji. Stereotypowo zwierzęta te postrzegane są jako groźne, co wcale nie jest prawdą. 

Psy tej rasy mogą mieć problem z nawiązywaniem przyjaźni z innymi czworonogami. Jeżeli posiadamy w domu innego pieska bądź np. kota, należy już od małego przyzwyczajać bulteriera do jego obecności. Te urocze istoty chcą być zawsze w centrum uwagi, stąd źle znoszą “konkurencję” w postaci innego zwierzęcia. Jeżeli chcemy mieć dwa osobniki tej samej rasy pod jednym dachem, najlepiej, aby były odmiennej płci. 

Bulteriery lubią dzieci, lecz sposób, w jaki okazują swoją radość, sprawia, że zabawy z pociechami powinny zawsze odbywać się pod okiem dorosłych.

Zobacz też:  Jak się bawić z bulterierem? Dowiedz się jak to robić bezpiecznie

Wychowanie bulteriera – co musimy wiedzieć?

Wychowanie bulteriera nie jest stosunkowo trudne, o ile będziemy trzymać się kilku zasad. Pamiętajmy, że są to zwierzęta bardzo inteligentne, lecz wymagają motywacji do nauki. Miejmy na uwadze, aby pod żadnym pozorem nie używać wobec psa agresji, chcąc wyegzekwować konkretne zachowanie. Złością nic nie osiągniemy, a nasz podopieczny straci zainteresowanie treningami. Najlepsza jest metoda nagród oraz pochwał. Bulteriery są z reguły bardzo uparte, więc musimy uzbroić się w cierpliwość. 

Jako właściciele powinniśmy też umiejętnie socjalizować naszego czworonoga z innymi psami. Są to zwierzęta dość zadziorne w stosunku do innych przedstawicieli swojego gatunku. Dlatego też na wczesnym etapie powinniśmy oduczyć je agresywnego zachowania w stosunku do nich.

Bulteriery wymagają dużo ruchu, są bowiem bardzo aktywne. Należy zapewniać mu dużo aktywności fizycznej i zabawy. Inaczej może to negatywnie odbijać się na jego zachowaniu.

Wychowanie bulteriera – słowem podsumowania 

Dobre wychowanie bulteriera to klucz do odpowiedniej relacji pomiędzy właścicielem, a jego czworonogiem. Pamiętajmy o tym, że są to psy bardzo uparte, trening wymagać będzie od nas zatem dużo cierpliwości. Ponadto należy od szczenięcia socjalizować je z innymi czworonogami i przyzwyczajać do pozostawania w domu samemu.



Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *