Bulterier agresja – czy bulterier to rasa agresywna?

Ludzie często uważają, że cechą charakterystyczną psów rasy bulterier jest agresja. Ile w tym prawdy? Zamierzasz kupić tego pieska i chciałbyś dowiedzieć się, czy bulterier to rasa agresywna? Dowiesz się tego z poniższego artykułu.
bulterier agresja

Bulterier a agresja – czy bulterier jest groźny? 

Powszechnie sądzi się, że bulterier to pies pełen agresji. Jest to niezwykle krzywdzący stereotyp, z którym czworonogi tej rasy zmagają się już od bardzo dawna. Z czego on wynika?

Odmiana ta powstała w początkach XIX wieku i istotnie, trzeba przyznać, że pierwotnym celem, jaki przyświecał jej twórcom, było stworzenie psa silnego i odpornego, który nadawałby się zarówno do polowań, jak i walk. Od tego czasu minęło jednak już wiele lat i obecnie tylko przestępcy i barbarzyńcy szczują te zwierzęta przeciwko sobie.

Bulterier – charakter 

Bulteriery to tak naprawdę niezwykle przyjazne i wesołe psiaki, które nie mają w sobie żadnych cech, które przypisują im krytycznie nastawieni do nich ludzie. Jaki jest charakter bulteriera? Są to pieski wyjątkowo rodzinne i oddane swoim właścicielom. Co więcej, przepadają one za dziećmi, lecz trzeba pamiętać, że w okazywaniu czułości bywają czasami niedelikatne. Lepiej nie zostawiać ich raczej sam na sam z najmłodszymi członkami rodziny. 

Bulterier – instynkt pierwotny

Faktem jednak jest, że mimo tego, iż bulteriery nie są agresywne w stosunku do ludzi, mogą niekiedy przejawiać pewne niepożądane cechy wobec innych czworonogów i zwierząt znajdujących się w ich otoczeniu. Wynika to z pierwotnego instynktu, który u psów tych jeszcze całkowicie nie zniknął. Dlatego też, aby uniknąć niepotrzebnych nikomu starć z innymi przedstawicielami psiego gatunku, należy naszego małego przyjaciela już od szczenięcia socjalizować z innymi psami. Dobrze ułożony nie powinien ujawniać agresji wobec innych zwierząt. 

Jeżeli zamierzamy trzymać pod jednym dachem bulteriera i innego psa lub kota, powinniśmy również od maleńkości przyzwyczajać pieska do faktu, że będzie mieć towarzysza. W przypadku, gdy chcemy kupić dwa bulteriery, postarajmy się, aby były one odmiennej płci. 

Zobacz też:  Agresywna odmiana bulteriera - jak rozpoznać?

Należy też pamiętać, że psy tej rasy są bardzo zaborcze i lubią być w centrum uwagi. Bardzo przeżywają to, że tracimy nimi zainteresowanie na rzecz kogoś innego. 

Agresywna odmiana bulteriera

W przypadku bulterierów musimy zwrócić uwagę na to, że zwierzęta te występują w kilku odmianach. Możemy wyróżnić także bulteriery amerykańskie i francuskie. Tekst, który przedstawiamy, dotyczy standardowej, angielskiej odmiany bulteriera. Typ amerykański, istotnie, to agresywna odmiana bulteriera, lecz pamiętajmy, że mówimy tu wyłącznie o agresji wobec zwierząt. 

Na zakończenie warto wspomnieć o jednym. Każdy pies, niezależnie o jakiej rasie mówimy, w nieodpowiednich rękach może stać się agresywny. Nigdy nie wolno bić zwierząt, szczuć ich oraz wyładowywać na nich złości. W przeciwnym razie nawet najspokojniejsze zwierzę może stać się niebezpieczne.

Bulterier a agresja – słowem podsumowania

Bulteriery, pomimo krzywdzącego stereotypu, nie mają w sobie agresji. To wspaniali przyjaciele człowieka, którzy są radośni i bardzo rodzinni. Ich instynkt może czasem ujawniać się w stosunku do innych zwierząt. Można go jednak zniwelować poprzez socjalizację.



Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też