Bulterier angielski – jak wygląda?

Bulterier angielski to pies o stosunkowo charakterystycznym wyglądzie. Zamierzasz go kupić i chciałbyś w związku z tym dowiedzieć się o nim czegoś więcej? Zachęcamy zatem serdecznie do przeczytania niniejszego artykułu.
Bulterier angielski

Bulterier angielski – wszystko, co powinieneś wiedzieć przed zakupem

Historia bulteriera angielskiego, jak nietrudno się domyślić, zaczęła się w Wielkiej Brytanii. To właśnie tam w początkach wieku XIX rozpoczęto krzyżówki różnych ras psów, by otrzymać zwierzę, które byłoby idealne do polowań oraz walk. 

Bulterier angielski – wygląd 

Bulterier angielski cechuje się niezwykle charakterystycznym wyglądem.  Łatwo go rozpoznać wśród innych psów za sprawą wydłużonego pyska. Pojawił się on dopiero u tej rasy w początkach XX wieku. Wcześniej czworonogi te miały pysk bardziej podobny do dzisiejszych bokserów. 

Bulteriery angielskie należą do zwierząt o masywnej, umięśnionej budowie ciała. Mają lekko łukowaty grzbiet oraz szeroką klatkę piersiową i długą szyję bez podgardla. Głowa bulterierów angielskich jest spłaszczona, a także nieco opadająca, co fachowo określa się mianem “downface”. Kształt możemy określić jako jajowaty.  Bulteriery posiadają raczej niewielkie uszy, ustawione pionowo i osadzone wysoko na głowie. Oczy tych psów są zazwyczaj małe, skośne, o ciemnej barwie. Nos możemy określić jako rzymski, opadający, z reguły ma on kolor czarny. Kończyny zwierzęcia są masywne, proste oraz proporcjonalne.

Jeżeli chodzi o umaszczenie tej rasy, najczęściej spotkać można bulteriery w kolorze białym lub czarno-białym, czasami występują też czworonogi pręgowane lub szare, brązowe oraz rude. 

Charakteryzują się one gładką, przylegającą i twardą w dotyku sierścią.  

To psy o średniej wielkości, które w kłębie osiągają wysokość od 35 do 50 cm oraz wagę od 24 do 50 kg.

Bulterier angielski – charakter

Zapewne zamierzając kupić tego pieska, oprócz wyglądu interesuje Cię również jego charakter. Czworonogi te od lat walczą z krzywdzącym stereotypem zwierząt groźnych i niebezpiecznych. W istocie jednak są bardzo przyjazne i wesołe. Niezwykle lubią dzieci, lecz w okazywaniu czułości bywają niestety niedelikatne. W związku z tym lepiej zawsze mieć je na oku i nie pozostawiać z najmłodszymi sam na sam. 

Zobacz też:  Bulterier brązowy - sprawdź, jak wygląda!

Są niezwykle uparte, co sprawia, że w aspekcie treningu trzeba mieć do nich mnóstwo cierpliwości. Zarazem należą do psów niezwykle energicznych, którym trzeba poświęcać dużo uwagi. Są rodzinne, pozostawione same bardzo to przeżywają i mogą ze stresu niszczyć przedmioty znajdujące się wokół nich. 

Bulterier angielski – kilka słów podsumowania

Bulteriery angielskie to psy średniej wielkości, lecz stosunkowo masywne. Osiągają wzrost mniej więcej 50 cm w kłębie oraz wagę dochodzącą do maksymalnie 50 kg. Ich cechą charakterystyczną jest wydłużony pysk skierowany w dół (tzw. downface). Istnieją też inne odmiany bulteriera: bulterier amerykański oraz bulterier francuski. Mimo faktu, że różnią się nieco wyglądem od angielskiego, wszystkie pochodzą z tej samej rodziny.Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też